آویشن شیرازی

                                                   آویشن شیرازی 

نعناع Labiatae

:تیره
Thymus vulgaris L. :نام لاتین
Garden thyme – Common thyme :نام انگلیسی
آویشن شیرازی – آویشن باغی :نام فارسی
البعس - صعتررسمی :نام عربی

                               آويشن شيرازي Zataria moltiflora

گیاهی است کوهستانی با گلهای آبی خوش رنگ که در مناطق مرتفع کوهستانی می روید و دارای عطر بسیار خوبی است. آویشن شیرازی یا حاشا ،حاوی روغن مايع اصيل به نام تيمول(Thymol) ،تانن، پانتوزان، سقز، علوكوزيه و مقدار بسياری املاح معدنی است.

برای مصرف درمانی آن معمولا سرشاخه های آویشن را در اوایل دوره گل دهی (اردیبهشت و خرداد) جمع آوری کرده سپس آن ها را خشک نموده واز آن استفاده می کنند. علاوه بر مصارف درمانی در تهیه ادویه ها ، سس ها ، کنسرو ماهی و غذاهای گوشتی استفاده می نمایند.

آویشن شیرازی را براي آسم، برونشيت، سياه سرفه، ضعف زياد و ناتواني، دردهاي معده، اختلات كليه‌ها، زكام مغزي و خستگي تجویز می کنند.

 استعمال خارجی آویشن شیرازی برای رگ به رگ شدن اعضای بدن و شست و شوی زخمها مفيد و مؤثر است.

 آویشن شیرازی داروی مؤثر براي تشنج، تبخال، عفونتهای كبد و اختلات مغزی است.

 آويشن شیرازی در قديم به قدری شناخته شده و معروف بود كه حضرت موسي آن را به عطر و كندر ترجيح مي‌داد. زنبورهاي عسل نر و ماده آويشن را دوست دارند و بخوبی با آن آشنا هستند ولی ساس و حشرات از بوی آويشن فراری هستند.

 آویشن شیرازی از ديدگاه طب سنتی

آویشن شیرازی دارای طبع گرم و خشک بوده و دارای ویتامین های آ- ب - ای و هورمون گیاهی میباشد.

 خواص درمانی و فوائد آویشن شیرازی

دم كرده آویشن شیرازی برای سرفه های سخت و برونشیت مفید است.
استحمام با آب جوشیده آویشن شیرازی در تسکین درد رماتیسم شفابخش بوده و در رفع لاغری موضعی نیزمؤثر  می باشد.

 تازه آویشن شیرازی را به صورت سبزي با غذا بخوريد بسيار مفيد است، معده را تقويت کرده و براي تقويت ديد چشم ها نافع است.

 خوردن 10 گرم كوبيده آن مخلوط با عسل و آب گرم براي درمان فلج و لقوه و رفع فراموشي، درمان صرع، تقويت كليه و قوه باه(جنسي) مفيد است.

حكیم بوعلی سینا در قانون در مورد این گیاه می فرماید: «آویشن سینه و شش را می پالاید به شرطی كه با عسل همراه باشد.»

مصرف دم کرده آویشن شیرازی در درمان صرع، قطع عادت ماهانه میگرن، تب و دفع انگل اثر خوبی دارد. عفونتهای ريوی، سرفه های پی‌درپی، سياه سرفه، آسم و تنگی نفس، سرماخوردگی و برونشيت و زكام، آنژين، سردردي كه از اعصاب يا از سوءهاضمه باشد و سردرد نيمه شديد یا میگرن را درمان می کند، لکنت زبان را برطرف می‌سازد، سوءهضم و سنگینی معده و دل درد و ورم امحاء را برطرف می‌سازد، بادشکن است، بیماری های پوستی، درد اعصاب، تشنجات عصبی یا پرش موضعی و اختلالات کبدی، اسهال و ترشحات چرکی، ادرار و حیض را درمان می‌کند.

 برای درمان سکسکه، قطره قطره ادرار کردن، خوردن کردن سنگ مثانه و تسکین درد رحم مفید است، قابض و مقوی است، قلب را تقویت می کند و فرح افزا است و هوش و قوه ادراک را تقویت می کند، مدر بول و حیض و عرق و شیر است.

آویشن شیرازی مقوی ، محرک ، قاعده آور، التیام بخش ، افزاینده شیر مادر، تصفیه کننده خون، مدر، ضد عفونی کننده، مقوی عضلات، دافع اخلاط خونی ، آرام بخش و دافع سودا بوده و حافظه را تقویت ونیروی جنسی ر افزایش می دهد.

آویشن شیرازی باز کننده گرفتگی‌های روده‌هاست برای تحلیل آماس و خون منجمد شده در اثر سموم نبانی یا حیاتی مفید است، ضد قارچ و انگل بوده و خارج شدن جنین و مشیمه را تسهیل می کند و برای درمان کچلی مفید است.

عرق آویشن شیرازی برای درمان جوشهای جلدی اثر مثبت دارد.

برای رفع تبخال، دلهره و تسکین درد سیاتیک مفید است.

آویشن شیرازی حاوی آنتی بیوتیک طبیعی بوده و مصرف دمکر ده و جوشانده آن برای اشخاصی که مبتلا به بیماریهائی نظیر: درد معده، سرطان، کلسترول، ورم روده، سیاه سرفه، اختلال های مغزی و کلیوی، مسمومیت ، دندان درد، شبکوری ، ناراحتی کبدی ، چاقی، ورم کلیه، ناتوانی جسمی، آسم، درد سیاتیک، سنگ کلیه، ترشخات رحم ، زکام سوءهاضمه، آرتروز، واریس وبرفک دهان می باشند مفید است.

آویشن شیرازی خستگی را برطرف می‌سازد و اگر بعد از غذاهای روزانه بنوشید بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را برطرف می‌سازد و اگر یک فنجان آن را قبل از خواب بنوشید بی خوابی شما را درمان می‌کند.

ده گرم  آویشن شیرازی را که از سر سبزی چیده‌اند به مدت سه هفته در نیم لیتر الکل بخیسانید بعد به اندازه نصف آن آب اضافه کنید و هر روز با آن الکل قرقره نمایید و هر روز سه بار قرقره را ادامه دهید، ورم لوزتین را درمان می کند و دیگر احتیاج به عمل ندارد.

آب جوشانده غلیظ آویشن شیرازی را به سر بمالید، رشک و شپش سر را نابود می‌سازد، پیاز مو را تقویت کرده و ریزش آن را قطع می‌سازد.

توصیه شده است که برای درمان بیماریهای ریوی مثل برونشیت حدود ۵ قطره از اسانس آویشن شیرازی را بر روی قند چکانده و به همراه چای میل کنید.

 از جوشانده غلیظ آویشن شیرازی در تقویت پیاز مو استفاده می شود، از دمکرده رقیق آن نیز مخلوط با عسل در صبحانه به جای چای استفاده می گردد

مضرات آویشن شیرازی:

مصرف بیش از حد آویشن شیرازی کلیه ها را تحریک میکند و ممکن است سبب بروز آلبومین ، سرگیجه و ضعف قلب شود. 

زنان باردار مجاز به مصرف آویشن شیرازی نمی باشند.، زیرا موجب سقط جنین می شود و در برخی افراد موجب  ضعف نیروی جنسی و کم اشتهائی می گردد.

                                                                                      بازگشت به صفحه گیاهان دارویی

 
Text Backlink ExchangesCopyright www.dafaabi.blogfa.com© All rights reservedکوی دلبر